Drukarnia Internetowa Imprint - dobra strona druku! O nasProduktyWspółpracaPomocDo pobraniaKontakt Strona główna / Pomoc / Jak przygotować PDFTwoje konto|Twój koszyk|Przejdź do kasy
Pomoc
Spis treści
Dla nowych klientów
Technika - PDF
Kontakt

Jak przygotować PDF

Co to jest PDF?

Chyba każdemu użytkownikowi komputerów zdarzyło się zauważyć, że przenosząc plik edytora tekstu z jednego komputera na drugi, po otwarciu go w nowym miejscu tekst na ekranie wyglada zupełnie inaczej. Najczęściej zmienia się krój pisma, brakuje polskich liter, przesuwają się marginesy, rysunki „rozjeżdżaja się”z tekstem. Jest to na ogół spowodowane różnicami w ustawieniach systemowych komputerów, innymi zainstalowanymi sterownikami drukarek, innymi bibliotekami czcionek. W takim wypadku poprawne wydrukowanie pliku bez jego ponownej edycji jest praktycznie niemożliwe.

Aby uniknąć podobnych kłopotów wymyślono formaty Postscript i PDF. Czym zatem jest PDF?

Portable Document Format, czyli w skrócie PDF, to format zapisu dokumentów najlepiej przystosowany do wymiany prac na odległość. Pozwala uzyskać minimalną objętość, a zbliżony do Postscriptowego charakter zapobiega "rozjeżdżaniu się" dokumentów oraz zamianie obiektów wektorowych na mapy bitowe.

Jednym słowem PDF to połączenie wygody przy przesyłaniu i najwyższej jakości.

Dodatkową zaletą tego standardu jest to, że możemy sprawdzić wygląd naszej za pomocą darmowego programu AcrobatReader dostępnego na stronie firmy Adobe: www.adobe.com.

Podstawową wadą tego formatu jest konieczność zakupienia odpowiedniego oprogramowania, by móc zapisywać pliki w tym formacie. Największymi możliwościami cechuje się program Acrobat Distiller, który wchodzi w skład różnych pakietów oprogramowania, na przykład:

- pełny pakiet Adobe Acrobat,
- CorelDraw! od wersji 9.0 (z zainstalowaną łatką) wzwyż,
- Adobe Ilustrator lub Adobe Photoshop.

Z doświadczenia odradzamy rozwiązania takie jak PDFWriter - emulujące sterownik drukarki. Są one oparte na wewnętrznych mechanizmach systemu operacyjnego (GDI lub QuickDraw), a nie na Postscripcie i mogą generować kłopoty w druku wysokiej jakości.

Przekaz mTransfer PayU Pobranie Strona główna  •  O nas  •  Produkty  •  Współpraca  •  Pomoc  •  Do pobrania  •  Kontakt
e-mail: (C) 2004 Drukarnia Internetowa Imprint